Ukupno: 119191

DAN PLANETA ZEMLJE
Autor: Ante Češljar, 26. 4. 2017.

Svake godine 22. travnja obilježava se Dan planeta Zemlje u više od 150 zemalja diljem svijeta. Cilj obilježavanja Dana planeta Zemlje je skrenuti pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji te da se stanovništvu ukaže na probleme ekosistema, zagađenje naseljenih mjesta, posljedice globalnog zagrijavanja i na to kako poboljšati kvalitetu životne sredine, očuvati okoliš i zaštititi prirodne resurse.

I ove godine (sa malim zakašnjenjem zbog proljetnih praznika) u obilježavanje Dana planeta Zemlje uključila se i naša škola. Učiteljica prirode, biologije i kemije Ivana Majić i knjižničarka Jelena Kujundžić osmislile su sat namijenjem učenicima 5., 7. i 8. razreda koji je sadržavao razgovor o problemima globalnog zagrijavanja, ozonskih rupa, ugrožavanju hranidbenog lanca i izumiranju biljnih i životinjskih vrsta, a zatim i igru i kviz čiji je cilj bio ukazati na posebnost i ljepotu našeg planeta te na načine kako mi možemo pomoći u očuvanju Zemlje.

Nakon što su uočili probleme koji su posljedica ljudskog djelovanja, učenici su se pretvorili u istražitelje. Dobili su zadatak da u školi pronađu 11 bar-kodova koje su morali skenirati pomoću mobitela i pročitati priče koje se kriju iza kodova. Nakon toga je uslijedio kviz znanja s pitanjima iz 5 kategorija: Ekstremna Zemlja, Voda, voda posvuda, Treći kamenčić od Sunca, Litosferne ploče i Klimatske promjene. Sva pitanja odnosila su se na tekstove koje su pročitali skenirajući kodove. Među učenicima 5. razreda kao najbolji poznavatelj našeg planeta pokazao se Mate Babić, u 7. razredu s točnim odgovorima prednjačio je Matej Trogrlić, dok je među osmašima briljirala Antonija Bilić Matišić.

Ako vas zanima što se nalazi iza bar-kodova, možete ih pročitati preko besplatne aplikacije i-nigma koju možete pronaći u Trgovini Play na svojim pametnim telefonima. Kodovi se nalaze u prilogu.