Ukupno: 119238

SUSRET S KNJIŽEVNIKOM
Autor: Ante Češljar, 18. 11. 2016.

Dana 16. studenog 2016. godine imali smo čast ugostiti poznatog hrvatskog književnika Božidara Prosenjaka. Susret je organiziran za sve učenike od 1. do 8. razreda, a prisustvovali su i predškolci, te je djeci pružena jedinstvena prilika upoznavanja pisca čije su knjige uvrštene u lektire drugih, trećih i sedmih razreda (Miš, Sijač sreće, Divlji konj), a sa njegovim pjesmama susretali su se i susretat će se tijekom cijelog školovanja.

Književnik Božidar Prosenjak rođen je 1948. u Koprivnici. Djetinjstvo je proveo u rodnom selu Kuzmincu, školovao se u Koprivnici, Parizu i Zagrebu gdje je diplomirao romanistiku na Filozofskom fakultetu. Danas živi i radi u Velikoj Gorici.

Autor je pedesetak knjiga, dobitnik je brojnih književnih nagrada, a njegovo najpoznatije djelo svakako je Divlji konj.

Na samom početku književnog susreta učenici nižih razreda pozdravili su gospodina Prosenjaka recitacijom njegove pjesme „Osmijeh“, a potom je književnik započeo priču o sebi, o svojim školskim danima, o prelasku iz seoske škole u školu u Koprivnici i strahovima vezanim uz to razdoblje. Pripovijedao nam je o „najboljoj zadaći na svijetu“ koja je bila prvi korak u njegovom književnom stvaralaštvu. Djecu su posebno nasmijale njegove pjesme „A“ i „Jedinica“. Učenici su književniku postavili pitanja vezana za njegov život, motivaciju za pisanje knjiga, a posebno ih je zanimalo i gdje je književnik našao ispiraciju za djelo „Divlji konj“. Sat je protekao u veseloj i toploj atmosferi.

Na kraju je ravnatelj uručio dragom gostu knjigu Ivana Babića „Studenački rječnik“ s posvetom u kojoj smo citirali samog književnika: „Dom je tamo gdje se osjećate najvoljenije“, i zahvalili što je svojim dolaskom obogatio naš dom.  Prosenjak je završio susret savjetom: „Igrajte se i učite, ali nikada u isto vrijeme“, a mi smo mu zahvalili glasnim pljeskom.