« Svibanj 2024 »

Ukupno: 119830

ZDRAV ZA 5
Autor: Ante Češljar, 7. 11. 2013.

6. studenoga 2013. u našoj školi održan je projekt „Zdrav za 5“. U projektu sudjeluju četiri ministarstva – ministarstvo unutarnjih poslova, ministarstvo zdravlja, ministarstvo okoliša, te od ove godine i ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. Projekt je namijenjen učenicima osmih razreda i srednjoškolcima.

Naši  osmaši sudjelovali su u predavanjima i radionicama koje su im držali djelatnici policijske postaje Imotski, a za dva tjedna dolaze djelatnici iz javnog zdravstva.

Cilj projekta je:

- aktivno mijenjanja stavova i štetnih životnih navika o ovisnosti (s naglaskom na alkoholu i drogi);

- podizanje razine svijesti kod učenika o opasnostima sredstava ovisnosti;

- jačanje uvjerenja o štetnosti zlouporabe droga i drugih sredstava ovisnosti;

-  razvijanje kod učenika osjećaja odgovornosti za djela koja su počinjena protivno zakonskim odredbama, odnosno pobuditi kod istih svijest da činjenje kaznenih djela i prekršaja povlači za sobom i odgovarajuće sankcije;

- podizanje razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja i sigurnosti.

O potrebi prevencije dovoljno govori i podatci  dobiveni ulaznim anketiranjem učenika koji su sudjelovali u aktivnostima projekta prethodne školske godine, a iz kojih je vidljivo da   81%  anketiranih učenika 8. razreda su jednom ili više puta konzumirali alkoholno piće.