preskoči na sadržaj

Osnovna škola Studenci

Login
Tražilica
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

E-dnevnik

Godina čitanja

Vremeplov

Oglasna ploča
Anketa
Razvrstavate li sav otpad?




Arhiva dokumenata
Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 9. 2016.

Ukupno: 129850
Ovaj tjedan: 142
Danas: 2
Meteorološka postaja OŠ STUDENCI

 

 

Vremeplov
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Dogodilo se na današnji dan - 20. listopada
Autor: Jelena Kujundžić, 20. 10. 2017.

  - 1740. godine Marija Terezija došla  na prijestolje,

  - 1770. godine rođen Janko Drašković,

  - 1887. Nikola Tesla patenntirao svoja prva otkrića.

   Za više informacija klikni na OPŠIRNIJE. 

 

Marija Terezija na vlast je došla na današnji dan 1740. godine nakon smrti oca cara Karla VI. Habsburškog. Okrunjena je četiri godine kasnije u Pragu, a za njenu vladavinu svojstvena su apsolutistička i centralistička nastojanja povezana s germanizacijom. Nastojala je pod pritiskom novoga doba spriječiti prekomjerno iskorištavanje kmetova, uvela je opću školsku obvezu, vodila četiri rata koja su dovela do znatnih teritorijalnih gubitaka i održavala uređeno stanje unutar Habsburške monarhije. Imala je 10 sinova i 6 kćeri. Sinovi Josip II. i Leopold II. bili su joj nasljednici na carskom prijestolju, a kći Marija Antoaneta udala se za francuskog kralja Luja XVI. 


Janko Drašković, hrvatski političar i preporoditelj, rođen je na današnji dan 1770. godine. Bio je jedan od najobrazovanijih ljudi svog doba u Hrvatskoj.U mladosti se posvetio vojnoj karijeri koju je morao prekinuti zbog bolesti. Kao čovjek snažnih domoljubnih osjećaja – ušao je u krug najistaknutijih sudionika hrvatskog narodnog preporoda, premda su mu bile već 62 godine kada se aktivno pridružio narodom pokretu. Potkraj 1832. godine grof Janko Drašković je u Karlovcu izdao politički spis pisan štokavskim narječjem, naslovljen “Dizertacija iliti razgovor darovan gospodi poklisarom”, koji zapravo predstavlja prvi cjeloviti i zreli nacionalni program u hrvatskoj kulturnoj i političkoj povijesti. Dizertacija je, što ukazuje i puni naslov spisa, zapravo bila politički naputak za buduće poslanike koje je Hrvatski sabor trebao izabrati za zajednički Ugarsko-hrvatski sabor u Požunu (današnja Bratislava). Grof Drašković savjetuje buduće poslanike da se založe za ujedinjenje svih hrvatskih zemalja u jednu političku cjelinu koju on naziva Velika Ilirija, a koja bi obuhvaćala (tadašnju) Hrvatsku, Slavoniju, Dalmaciju, Vojnu krajinu, Rijeku i Bosnu, i slovenske zemlje Kranjsku, Štajersku i Korušku.
Grof Drašković je potaknuo i rad Ilirske čitaonice koja je ponajviše njegovom zaslugom i osnovana 1838. godine i ubrzo postala žarištem hrvatskog preporoda. Do 1848. godine bio je prvak Narodne stranke. Umro je u Radgoni u Štajerskoj , na putu za njemačko lječilište, 14. siječnja 1856. godine, a od 1893. počiva u Ilirskoj arkadi na zagrebačkom Mirogoju.


Blistav uspon velikana svjetske znanosti Nikole Tesle počeo je 20. listopada 1887. u Sjedinjenim Američkim Državama, kad je u New Yorku prijavio svoje prve pronalaske i patentirao ih. Bio je to početak revolucije u elektrotehnici. Zaštitu na sedam osnovnih patenata Tesla je dobio iduće, 1888. godine. Njima je taj velik pronalazač zaštitio otkriće obrnutog magnetskog polja, otkriće višefazne izmjenične struje, pronalazak asinkronog motora, način izrade višefaznih motora, generatora i transformatora. Upravo pronalazak asinkronog motora prvo je veliko Teslino djelo koje mu je, iako sa zakašnjenjem, donijelo svjetsku slavu. Uslijedila je njegova borba za uvođenje izmjeničnih struja te je 1896. izgrađena prva električna centrala izmjenične struje. Tesla je idućih godina postao znanstvenik svjetska glasa. Gotovo svake godine prijavljivao je nove patente, tako da ih je ukupno bilo više stotina.


1781 – Car Josip II. proglasio je Edikt o vjerskoj toleranciji. Ovim je aktom Josip II. sve kršćanske vjere u Habsburškoj Monarhiji izjednačio po statusu sa Katoličkom Crkvom, omogućivši potpunu vjersku slobodu (luteranima, kalvinistima i pravoslavcima), ponajviše radi ograničavanja moći i autonomije Katoličke Crkve.

 

1851. - Na put oko svijeta finskim kitolovcem iz Bremena preko Atlantskog oceana u jugozapadnom smjeru, prema Americi uputio se hrvatski pustolov Tomo Martin Skalica. Tomo Martin Skalica postao je prvi Hrvat koji je oplovio svijet.

 

1860 – Potpisana je Listopadska diploma. Ovom diplomom vratio je vladar Franjo Josip I. svojim narodima ustav, te ukinuo devetogodišnji apsolutizam. Diplomom je bilo predviđeno da sve krunovine dobiju svoje sabore.

 

1958. - Rođen je Ivo Pogorelić, hrvatski pijanist.

 

1967. - Snimljen je film “Bigfoot”,  jedan od najkontroverznijih filmova u povijesti. Riječ je o kratkom filmu koji prikazuje majmunolikog čovjeka, navodnog Bigfoota, kako prolazi rubom šume. Analitičari i stručnjaci i danas su podijeljeni oko mišljenja je li snimka namještaljka ili doista prikazuje do sada neotkrivenu vrstu.

 

1968. - Jacqueline Kennedy, supruga ubijenog američkog predsjednika J. F. Kennedyja, udala se za grčkog poduzetnika Aristotela Onassisa.

 

1973. - Kraljica Elizabeta II. otvorila je 1973. godine poznatu Sydneysku operu, koja se danas nalazi na popisu svjetske baštine UNESCO-a.

 




[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju